Dieta ketogeniczna, czyli sposób na zmniejszenie wagi oraz poprawę zdrowia

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, która wydaje się być korzystna dla niektórych osób z padaczką, zwłaszcza dzieci. Nie jest to magiczne lekarstwo, ale alternatywa dla różnych dostępnych obecnie leków przeciwpadaczkowych. Dieta ketogeniczna ma tę zaletę, że u niektórych dzieci poprawia kontrolę napadów, a w niektórych przypadkach poprawia czujność umysłową przy mniejszej ilości leków. Dieta ketogeniczna jest często uważana za trudny do naśladowania schemat, jednak wraz z praktyką i zrozumieniem, co dieta ma na celu osiągnąć, można ją zredukować do wykonalnej rutyny. Podstawowym celem jest przestawienie głównego źródła paliwa organizmu z węglowodanów (takich jak chleb i cukier) na tłuszcze. Odbywa się to poprzez zwiększenie spożycia tłuszczów i znaczne zmniejszenie spożycia węglowodanów. Prawdziwa trudność polega na tym, że dieta jest tak restrykcyjna, że wszystkie spożywane pokarmy muszą być ważone z dokładnością do jednej dziesiątej grama podczas przygotowywania posiłku, a uczestnik nie może jeść niczego, co nie jest "przepisane" przez dietetyka. Dozwolony poziom węglowodanów jest bardzo niski, więc nawet niewielka ilość cukru w większości płynnych lub nadających się do żucia leków uniemożliwi działanie diety. Na przykład typowy posiłek może zawierać jakiś rodzaj mięsa z zielonymi warzywami gotowanymi z sosem majonezowym lub dużą ilością masła. Ciężka śmietana może być dołączona do boku do picia. Inny posiłek może składać się z bekonu i jajek z dużą ilością masła lub oleju i gęstej śmietany do picia. Aby dieta była skuteczna, należy utrzymać bardzo wysoki stosunek tłuszczów do węglowodanów przy niskim całkowitym spożyciu kalorii.

Tłuszcze były w ostatnich latach przedmiotem wielu złych wiadomości. Ponadto reklamuje się wiele "zdrowych" produktów spożywczych o niskiej zawartości tłuszczu. W końcu "cholesterol zabija", prawda? Rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona. Prawdą jest, że zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do miażdżycy (zablokowania naczyń krwionośnych), co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, ale tłuszcze odgrywają również ważną rolę w zdrowiu żywieniowym. Nawet cholesterol w kontrolowanych ilościach jest konieczny i nie tak zły, jak uczono ludzi. Rola tłuszczów i ich znaczenie dietetyczne zostały szczegółowo omówione w rozdziale Zrozumienie diety ketogenicznej. Na razie uspokajam, że wysoka zawartość tłuszczu w diecie ketogenicznej nie okazała się szkodliwa.

Jak działa dieta ketogeniczna? Żywność, którą spożywamy, dostarcza paliwa wykorzystywanego przez nasz organizm do codziennych czynności oraz materiałów potrzebnych do rozwoju organizmu. W przeciwieństwie do samochodów, które mogą jeździć tylko na benzynie, nadwozie jest zaprojektowane tak, aby wykorzystywać trzy główne paliwa, w tym węglowodany, tłuszcze i białko. Węglowodany są podstawowym składnikiem cukrów, skrobi i mąki, które pochodzą głównie z roślin. Tłuszcze występują w dwóch szerokich rodzajach: tłuszcze nasycone, takie jak masło, które pochodzą głównie od zwierząt, oraz tłuszcze nienasycone, takie jak olej kukurydziany, które pochodzą głównie z roślin. Wreszcie, białko pochodzi głównie od zwierząt i jest reprezentowane przez mięso i ryby. Powyższe jest szerokim uogólnieniem i istnieje wiele odmian, takich jak orzechy, które zawierają ponad 50% tłuszczu. Węglowodany, tłuszcze i białka przechodzą ten sam rodzaj reakcji chemicznej z tlenem, którym oddychamy, aby wytworzyć energię dla organizmu, oraz produktami przemiany materii, w tym dwutlenkiem węgla i wodą. Jest to ta sama reakcja, którą obserwujemy, gdy silnik samochodowy spala benzynę lub gdy drewno lub węgiel są spalane w celu uzyskania ciepła itp. Chociaż wszystkie trzy paliwa organizmu są metabolizowane w ten sam sposób, preferencyjnie wykorzystywane są węglowodany, a następnie tłuszcze, a następnie białka. Węglowodany są wykorzystywane preferencyjnie, ponieważ są zwykle łatwo dostępne u większości ludzi, a organizm może je szybko metabolizować w celu uzyskania energii. Sportowcy często jedzą jakąś formę wysokowęglowodanowej przekąski przed zawodami sportowymi, aby zapewnić dodatkową energię. Zazwyczaj węglowodany są wykorzystywane w ciągu kilku godzin po ich spożyciu, co jest jednym z powodów, dla których jemy tak często. Niewykorzystane węglowodany są magazynowane w wątrobie w postaci glikogenu lub przekształcane w tłuszcz. Natomiast podstawową rolą tłuszczów jest magazynowanie energii. Zwierzęta tuczą się, aby przygotować się do zimy. Organizm normalnie przechowuje tłuszcze, które spożywamy, ale jeśli nie ma wystarczającej ilości węglowodanów, organizm rozkłada zapasy tłuszczu, aby wykorzystać je jako paliwo. Tłuszcze są metabolizowane znacznie wolniej i zazwyczaj potrzeba około jednego dnia, aby zawartość tłuszczu w posiłku została wykorzystana. To dlatego ludzie czują się pełniejsi po tłustym posiłku w przeciwieństwie do posiłku niskowęglowodanowego. Trzecie paliwo, białko, służy przede wszystkim do budowy i uzupełniania materiałów ciała; Nadmiar białka jest metabolizowany jako paliwo lub wydalany. Jeśli zapasy węglowodanów i tłuszczu zostaną wyczerpane, organizm zacznie rozkładać mięśnie, aby metabolizować białko na paliwo.

W typowej zachodniej diecie proporcja (wagowo) trzech użytych paliw wyniesie około 5 – 15% białka, 10 – 20s% tłuszczu i 65 – 85% węglowodanów. Nadmiar "paliwa" zostanie zmagazynowany przez organizm w postaci tłuszczu lub wydalony. Natomiast w diecie ketogenicznej udział tłuszczów jest znacznie zwiększony, a udział węglowodanów znacznie zmniejszony. Konieczne jest również kontrolowanie całkowitego spożycia pokarmu, ponieważ jeśli organizm otrzyma nadmiar, preferencyjnie odrzuci tłuszcze, próbując powrócić do preferowanej równowagi paliw. Ograniczając całkowite spożycie kalorii, organizm jest zmuszony do metabolizowania tłuszczu zamiast węglowodanów. Dieta ketogeniczna naśladuje stan głodu lub postu, odmawiając organizmowi węglowodanów potrzebnych do normalnego funkcjonowania i zmuszając go do metabolizowania tłuszczu. Gdy tłuszcz jest metabolizowany, wytwarzane są ciała ketonowe. Wydaje się, że to właśnie produkcja ciał ketonowych odgrywa kluczową rolę w sukcesie diety ketogenicznej. Kiedy organizm zaczyna wytwarzać ciała ketonowe, nazywa się to organizmem będącym w ketozie. Zwykle potrzeba 3 – 5 dni, aby organizm wszedł w stan ketozy po rozpoczęciu diety. Ketoza jest łatwo rozpoznawalna, ponieważ ketony można wykryć w moczu i można je rozpoznać po charakterystycznym zapachu oddechu danej osoby. Właściwości profilaktyczne diety ketogenicznej narastają z czasem i może minąć kilka tygodni, zanim zostanie osiągnięty pełny efekt diety ketogenicznej. Kto może stosować dietę? Dieta była stosowana głównie u dzieci w wieku od jednego do sześciu lat. Dieta może być stosowana u młodzieży i dorosłych, ale jest trudniejsza do utrzymania w starszych grupach wiekowych ze względu na czynniki społeczne i skłonność do oszukiwania. Przegląd piśmiennictwa medycznego (łącznie 1276 pacjentów z wielu badań) sugeruje, że u 49,5% pacjentów wystąpi ponad 90% zmniejszenie aktywności napadowej. 27% będzie miało ponad 50% redukcję napadów, a pozostali będą mieli mniej niż 50% redukcję.

Wyniki te są zaskakująco dobre, biorąc pod uwagę dwa ważne czynniki:

1. W porównaniu z przyjmowaniem leków, dieta ketogeniczna jest znacznie trudniejsza do utrzymania.

2. Dieta jest zwykle stosowana w ostateczności u pacjentów, u których zawiodły zasadniczo wszystkie dostępne leki. Na podstawie literatury medycznej osoby z pierwotnymi uogólnionymi typami napadów mają tendencję do lepszej odpowiedzi niż osoby ze złożonymi napadami częściowymi z wtórnym uogólnieniem lub bez niego.

Co wolno jeść na diecie ketogenicznej? Dieta ketogeniczna to precyzyjnie przepisana dieta. Klasyczna dieta ketogeniczna jest obliczana w stosunku 4 do 1, co oznacza, że zawiera cztery razy więcej tłuszczu wagowo niż węglowodany i białko razem wzięte. Ważne jest, aby wiedzieć, że gram tłuszczu wytwarza ponad dwa razy więcej kalorii niż gram węglowodanów lub białka. Dlatego ilość jedzenia przygotowywanego na każdy posiłek diety ketogenicznej jest znacznie mniejsza niż zwykłego posiłku. Ponadto całkowite spożycie kalorii jest ograniczone do około trzech czwartych normy, co sprawia, że objętość wydaje się jeszcze mniejsza. Ilość kalorii oraz stosunek tłuszczów do białka i węglowodanów dla każdego posiłku obliczane są indywidualnie dla każdego przypadku. Obliczenia i plany menu dla diety ketogenicznej wymagają wiedzy zarejestrowanego dietetyka, który jest zaznajomiony z dietą i nigdy nie powinny być podejmowane przez osobę bez licencji. Dietetyk dokłada wszelkich starań, aby zaprojektować jadłospis tak, aby przypominał rodzaje żywności, które uczestnik zwykle spożywa i lubi. Nie jest to całkowicie możliwe we wszystkich przypadkach, zwłaszcza jeśli ulubione potrawy uczestnika składają się prawie wyłącznie z pokarmów bogatych w węglowodany.

Sama dieta ketogeniczna jest uboga w witaminy i wapń. Uczestnikom, z nielicznymi wyjątkami, przepisuje się suplement wapnia i witamin, który będą musieli przyjmować w czasie, gdy pozostają na diecie ketogenicznej. Jak rozpoczyna się dieta ketogeniczna? Dietę zwykle rozpoczyna się podczas 3-5 dniowej hospitalizacji. Rano w dniu przyjęcia prosimy uczestnika o pominięcie śniadania i rozpoczęcie "Diety ketogenicznej dnia 1 Egg Nog lub Formuły". Jajko w dniu 1 wynosi jedną trzecią zalecanego docelowego spożycia kalorii tłuszczowych. W dniu 2 osoba otrzyma jajko z 2/3 docelowego spożycia kalorii tłuszczowych. W dniu 2 rodzic, opiekun lub członek personelu opiekuńczego uczestnika zostanie nauczony, jak przygotować regularny posiłek ketogeniczny, który uczestnik zje na lunch, jeśli do tego momentu dobrze radzi sobie z dietą. W przypadku osób karmionych butelką lub rurką G, rodzic, opiekun lub członek personelu bezpośredniego opiekuna zostanie nauczony, jak mieszać formułę diety ketogenicznej. Rano 3 dnia uczestnik powinien przejść na pełną dietę ketogeniczną, posiłek lub mleko modyfikowane, na którym pozostanie przez dwa lata. Jeśli nadal dobrze sobie radzą, są wypisywani w porze lunchu. Podczas hospitalizacji uczestnik ma sprawdzany poziom cukru we krwi co sześć godzin, aby obserwować hipoglikemię i leczyć, jeśli jest to wskazane. Przewidujemy, że wraz ze zużyciem zapasów węglowodanów w organizmie poziom cukru we krwi spadnie do około 40. W tym momencie zapasy tłuszczu w organizmie zaczynają być metabolizowane, a poziom cukru we krwi wraca do normalnego zakresu. Ponadto za każdym razem, gdy uczestnik oddaje mocz, sprawdzamy mocz pod kątem obecności ketonów i sprawdzamy ciężar właściwy. Ciężar właściwy mówi nam, jak skoncentrowany jest mocz i jest dobrym wskaźnikiem tego, czy uczestnik jest odwodniony. U niektórych osób wysoka zawartość tłuszczu w posiłkach może prowadzić do nudności i odmowy jedzenia lub picia. Może to stać się złą sytuacją, gdy dana osoba staje się ketotyczna, ponieważ późniejsza ketoza może jeszcze bardziej pogorszyć nudności. Pielęgniarki założą heplock (port do dostępu dożylnego), gdy uczestnik zostanie przyjęty, tak aby jeśli osoba zacznie wykazywać oznaki odwodnienia, możemy interweniować, zanim naprawdę zachoruje. Po rozpoczęciu diety ketogenicznej, jak długo trwa jej działanie? Skuteczność diety ketogenicznej jest różna w zależności od osoby. U niektórych reakcja jest natychmiastowa po rozwinięciu się ketozy. W innych pełny efekt może nie być widoczny do 3 miesięcy później. U większości osób po miesiącu możemy przewidzieć, czy dieta będzie pomocna, czy nie. Jak długo moje dziecko pozostanie na diecie? Uczestnik jest utrzymywany na pełnej zaleconej diecie ketogenicznej przez 2 lata. W trzecim roku proporcje diety są stopniowo zmieniane z powrotem na normalną dietę.

Choroba Alzheimera jest formą demencji często uważaną za chorobę starzenia się. Ofiarami tego schorzenia są zazwyczaj osoby starsze, po sześćdziesiątym piątym roku życia, jednak choroba ma tendencję do rozwijania się znacznie wcześniej. Objawy obejmują poważną utratę pamięci i zaburzenia myślenia, które wpływają na codzienne zadania. Choroba Alzheimera jest spowodowana przez neurony, które nie zapewniają sieci komunikacji międzykomórkowej. W rezultacie komórki nie mogą się prawidłowo komunikować, co prowadzi do śmierci komórki i upośledzenia zdolności poznawczych. Najwcześniejszym objawem choroby jest zwykle utrata pamięci, ponieważ często jako pierwsze ulegają uszkodzeniu komórki z obszaru odpowiedzialnego za uczenie się i zapamiętywanie (hipokamp). Nie opracowano jeszcze leku, który mógłby zatrzymać lub spowolnić postęp choroby. Istnieją jednak leki i terapie, które łagodzą objawy. Trwają badania mające na celu sprawdzenie możliwych opcji leczenia, ale obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia choroby Alzheimera jest aktywność fizyczna i dieta. Dieta ketogeniczna ma bezpośredni wpływ na neurony i ogólny stan zdrowia mózgu. Prawdopodobny jest odwrót w chorobie Alzheimera, ponieważ ketony mają zdolność stymulowania przeżycia neuronów i ich rozszerzeń, chroniąc w ten sposób niezbędną sieć komunikacyjną między komórkami mózgowymi. Wiele schorzeń neurologicznych jest ze sobą powiązanych. Na przykład osoby cierpiące na chorobę Alzheimera są bardziej podatne na drgawki. Dowody kliniczne sugerują, że dieta ketogenna jest realną opcją dla pacjentów zmagających się z padaczką, ponieważ dieta wysokotłuszczowa może zmniejszyć liczbę i regularność napadów. Na cukrzycę i chorobę Alzheimera wpływa nadmiar insuliny w stosunku do poziomu glukozy we krwi. Wspomniane wcześniej przekonujące dowody pokazują, że cukrzycę można kontrolować i regulować poprzez systematyczne interwencje dietetyczne, takie jak Keto.


Bolla, AM, Caretto, A., Laurenzi, A., Scavini, M. i Piemonti, L. (2019). Diety niskowęglowodanowe i ketogenne w cukrzycy typu 1 i 2. Składniki odżywcze, 11 (5), 962. Sieć.

Fundacja Charliego. (2019). Keto na Alzhaimera

Francis, BA, Fillenworth, J., Gorelick, P., Karanec, K. i Tanner, A. (2019). Wykonalność, bezpieczeństwo i skuteczność diety ketogennej w leczeniu opornego na leczenie stanu padaczkowego u dorosłych na oddziale intensywnej terapii. Opieka Neurokrytyczna, 30 , 652-657. Sieć.

Liu, H., Yang, Y., Wang, Y., Tang, H., Zhang, f., Zhang, Y. i Zhao, Y. (2018). Dieta ketogenna w leczeniu nieuleczalnej padaczki u dorosłych: metaanaliza badań obserwacyjnych. Padaczka Otwarte 3 , 9-17. Sieć.

Ulamek-Kozioł, M., Czuczwar, S., Januszewski, S. i Pluta, R. (2019). Dieta ketogenna a padaczka. Składniki odżywcze, 11 (10), 2510. Sieć.