Work life balance, czyli jak osiągnąć równowagę w życiu zawodowym i prywatnym

Work life balance

Często work life balance okazuje się niezwykle trudnym zadaniem. Zapewne każdy z nas może mieć z tym problem. Niektórzy wolą medytować, inni chcą się pocić. Uczy się , jak zachować dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oznacza, że ​​dbamy o siebie w każdym aspekcie naszego życia. Oznacza to, że znajdziemy sposoby, aby zadbać o siebie w pracy i w domu. Te praktyki samoopieki to świetny sposób na pracę nad samodoskonaleniem . Jeśli jest coś, co chcemy poprawić, na przykład harmonogram snu, możemy dodać to do naszej listy rzeczy do pielęgnacji.

 

Jak więc osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

 

Dobrze się wyspać. Bądźmy stanowczy w kwestii pory snu. Zaczniemy od ustalenia priorytetu wieczornej rutyny, która pomoże nam się zrelaksować, np. picia herbaty lub stosowania olejków eterycznych. Pomoże nam to również wcześnie wstać , dając nam więcej czasu na zadbanie o siebie i powolne poranne czynności.

 

Ćwicz uważność i medytację. Poświęcenie czasu w ciągu dnia na ponowne połączenie się ze sobą pozwala nam lepiej dostroić się do naszych emocji. Praktykowanie uważności i medytacjinie wymaga dużo czasu, więc możemy przemycić je w przerwie na lunch lub po pracy.

 

Wybierz się na wycieczkę. Czas na odrobinę aktywności fizycznej . Wybranie się na wędrówkę daje nam także szansę na odetchnięcie świeżym powietrzem, kontakt z naturą i docenienie zmiany scenerii.

 

Naucz się mówić „nie”. To wspaniale, że chcemy pomagać innym, ale musimy też nauczyć się, kiedy stawiać siebie na pierwszym miejscu. Następnym razem, gdy współpracownik poprosi nas o pomoc w projekcie, a my jesteśmy już zajęci, powiedz „nie”, aby nadać priorytet naszej energii i czasowi.

 

Odłącz się od mediów społecznościowych. Choć media społecznościowe są przydatne do nawiązywania kontaktu z innymi, są też wyczerpujące. Wyciszanie powiadomień, ograniczanie korzystania z aplikacji lub cotygodniowy cyfrowy detoks pomoże nam lepiej spędzać czas osobisty lub być bardziej skoncentrowanym w pracy.

 

Ustalaj granice z innymi. Wyznaczanie granic w życiu zawodowym i osobistym pomaga zachować szacunek w naszych relacjach. Nie bój się usiąść i porozmawiać z ludźmi na temat wyznaczania zdrowych granic. Jest to akt troski o siebie.

 

Spędzaj wartościowy czas z ludźmi. Nasze kontakty społeczne podnoszą nas na duchu. Nawet jeśli nie jesteśmy ekstrawertykami, czas spędzony z systemem wsparcia pomoże Ci się naładować.

 

Porzuć bycie perfekcjonistą. Niektóre rzeczy nie układają się po naszej myśli i nie zawsze mamy pełną kontrolę. Następnym razem, gdy projekt nie zakończy się tak, jak tego oczekiwaliśmy, bądźmy z siebie dumni z tego, co osiągnęliśmy.

 

Odkrywaj nowe miejsca. Podróżowanie jest ekscytujące, ale nie musi być ekstrawaganckie. Spróbuj odwiedzić nową kawiarnię w innej okolicy lub zjeść co kilka tygodni w nowej restauracji.

 

Dbajmy o higienę: Oprócz wykonania maseczki na twarz możemy wziąć kojącą kąpiel, wykonać peeling stóp, a nawet po prostu umyć zęby. Wszystko, co pomaga nam poczuć się czystymi, świeżymi i odmłodzonymi, jest świetną praktyką samoopieki.